Programlama cihazı ile PLC kontrolü

PLC’lerin en önemli niteliklerinden birisi; kullanımı kolay programlama elemanlarına sahip olmasıdır.Programlama cihazı operatör ile denetleyici arasındaki bağlantıyı sağlar.
Programlama cihazı ile PLC kontrol programı kullanıcı tarafından cihaza gönderilir.Endüstriyel CRT terminaller genellikle bir çok cihazda programlanabilir denetleyiciler için kullanılır.Bu terminaller kendi içinde gösterge birimi, klavye ve merkezi işlem birimi ile haberleşmeyi sağlayacak olan gerekli düzenekleri içerir. CRT’nin sunduğu avataj programların ekranda kolayca işlenmesini sağlar.
Küçük PLC’lerin programlanmasında kullanılan ucuz, taşınabilir ve küçük , mini programlayıcı cihazlarda bulunmaktadır.Bu tür programlayıcı cihazların ekranı CRT tüp yerine LCD adı verilen likid ekrandır.Mini programlayıcılar LCD ekran, program anahtarlama takımı ve özel fonksiyon tuşları bulunmaktadır.
Günümüzde PLC cihazların programlanmasında kişisel Bilgisayarlar kullanılmaktadır.Paket programlar yardımıyla yazılan program biligisayardan PLC’ye yükleyerek elde edilir.Siemens S7-200 için Micro Win programı kullanılmaktadır.

Leave a Reply