PLC BÜYÜKLÜĞÜ VE UYGULAMASI

PLC BÜYÜKLÜĞÜ VE UYGULAMASI
PLC’ lerin bir çok ölçüde fark ve çeşitleri vardır.Sembolik olarak üç ayrı kategori büyüklüğü içerisinde:Küçük(small) medium(orta) ve large(büyük sınflandırılır.
Küçük(small) gurubundaki kategoride PLC 128 I/O’nun üzeri giriş/çıkış ve 2KBbyte’ın üzerindeki hafızaya sahiptir.
Orta(medium) gurubundaki kategoride PLC’ler 2048 I/O ve 32 Kbyte’ın üzerindeki hafızaya sahiptir.Özel I/O modülleri bu kategoride analog fonksiyonları, işlem kontrol uygulamaları içerisinde örneğin, ısı, baskı, sıkma, akış, ağırlık, pozisyon (durum) gibi kolaylıkla adaptasyon sağlamaktadır.
Geniş(large) girişindeki kategoride PLC’ler 8192 I/O ve üzeri giriş/çıkış modüllü ve 750 Kbyte hafıza ve üzerine sahiptir.Bu tür gurup, PLC’ye kuvvet veren limitsiz uygulamalar içindir.
PLC’ler günümüzde endüstrinin her dalında kullanılmaktadır.Kimya ve otomotiv sanayinde kağıt ve çelik üretimine ve otomasyon gerektiren imalathanelerde umumiyetle kulanılmaktadır.Başlıca kullanım alanlarını sıralarsak;
Bina otomasyonu, Hidrolik presler,Trafik lambaları, Konveyorler, Otomatik kapılar, Asansörler, Isı kontrolü gerektiren fırınlar, Karıştırıcılar, Şişeleme makineleri,Paketleme makineleri, Pompalar, Hidrolik kaldırma platformları, Otomatik süt sağım makineleri vb. gibi yerlerde kullanılmaktadır.Kullanım alanları buna benzer olarak artırılabilir:Bu örnekleri daha detaylı olarak incelenmek gerekirse;
• Konvoyör Sistemleri:
Motorları durdurmak çalıştırmak, gelen malzemeleri saymak için bir program yazarak, 15 dakikalık bir zaman ayırmak yeterlidir.Ayrı ayrı taşınan malzemeleri sayabilir ve stoklar da, daha rahat tutulabilir.
• Kapı Kontrol Sistemleri:
PLC küçük boyutlarıyla en küçük makinalara bile sığar; mesela giriş-çıkışlarda kapıların kontrolünü yapabilir, araç geldiğinde kapıları otomatik açıp kapayabilir.
• Trafik Lambaları:
Trafiğin durumuna göre trafiği yönlendirilebilir.Trafik ışıklarını rahatça programlayıp bırakılırsa, gerisini PLC halledecektir.
• Paketleme makineleri:
Paketlemenin her türlü aşamasında her türlü kontrolü yapmak, çeşitli işlemleri sırayla ve istenilen sayıda yapmak ve üretilen paketleri saymak PLC çok kolay yapılacaktır.
• Fırınlar :
Isı proses değerlerinin ölçülmesi, sıcaklığın ve prosesin istenilen şekilde yönlendirilmesi ve vanaların açılıp-kapatılması için artık eski metodları kullanılmayacak; PLC’yi programlayarak; hem yer, hemde maliyet olarak daha avantajlı daha güvenilir bir sistemle çalışma imkanına sahip olunacak..Kumanda panosunda elemanlar daha azalacağı için hata bulmak kolaylaşacak ve fırın ısısını ve çalışma süresini kontrol etmek için rahatlıkla ekran takılabilecektir.
• Karıştırıcılar(mixer):
Kazanların istenilen şekilde doldurulup-boşaltılmasını, ve istenien sıcaklığa ulaşıldığında karıştırma işleminin başlamasını ve bitmesini, daha sonrada materyalin boşaltılmasını sağlamak için PLC kullanılır.
• Şişeleme Makineleri:
Şişeleri saymak, uygun zamanlarda vanaları açmak, kapakları takmak ve hatta şişeleri istiflemek gibi işler.
• Hidrolik presler:
Preslerin kumandasında kullanılan bütün kumanda sistemini bir PLC ile çok daha rahat yapılabilir ve böylelikle uluslar arası standartlara uygun presler yapmak daha kolay
olacak, çünkü mekanik yöntemlerle veya klasik panolarla uygulanması gereken bir çok güvenlik önlemini, program yazarak çözülebilir.Kullanılan elektrik veya elektronik elemanlardan bir çoğunu iptal edip, yerine PLC kullanılırsa daha az vakitte, da güvenilir ve daha az yer kaplayan sistemler kurulabilecektir.
• Pompalar:
Diyelimki pompanız var, son seferde kaç litre satış yaptığınız veya makina açıldığından beri kaç litre satış elde ettiniz.Litre fiyatınız ne kadar ve müşteri size ne kadar bir ücret ödeyecek.Programınızı yazın ve gerektiğinde birim fiyatları değiştirin, yada şu andaki enflasyona göre otomatiğe bağlayın ve mesela ayda %15 artış sağlayın

Leave a Reply